Güvenlik

Chip & Pin Nedir ?

CHIP & PIN, kredi kartı kopyalanma ve kayıp/çalıntı risklerini azaltan yeni bir ödeme yöntemidir.

Bu yöntemde kredi kartının üzerindeki çip, kartın kopyalanma riskini azaltır. 4 rakamlı şifre (PIN) ise, kartın kaybolması veya çalınması durumunda, başkaları tarafından kullanılmasını engeller.

Kredi Kartıma Nasıl Şifre Alabilirim?

AsyaCard'ınıza şifre almak için aşağıdaki kanalları kullanabilir, mevcut şifrenizi dilediğiniz zaman Asya24 ATM'lerinden ve İnternet Şubemizden değiştirebilirsiniz.

SMS Bilgi Servisimizden

SMS Bilgi Servisi ile, Kredi Kartınıza (AsyaCard) şifre oluşturabileceğiniz gibi Asya Nakit (Debit) Kartınıza da şifre oluşturabilirsiniz. SMS Bilgi Servisi ile kart şifresi oluşturmak için aşağıdaki tablolarda yer alan bilgilere göre SMS göndermeniz yeterlidir.

Kredi Kartı (AsyaCard) Şifresi Oluşturmak için;

Gönderilecek SMS Formatı

Örnek SMS

Örnek Cevap SMS'i

SIFRE yazıp boşluk bırakın, kredi kartı numaranızın son 4 rakamını ve bir boşluk bırakıp, anne kızlık soyadınızın ilk 2 hanesini yazıp, 1515'e gönderin.

SIFRE 1234 AA

1234 no.lu Kredi kartı şifreniz XXXX olarak belirlenmiştir. Güvenliğiniz için bankamız ya da diğer banka ATM lerini kullanarak şifrenizi değiştiriniz.

 • SMS Bilgi Servisi ile şifre oluşturma hizmetimizden, sistemimizde cep telefonu numarası kayıtlı olan TURKCELL, AVEA, VODAFONE abonesi tüm bireysel hesap sahibi müşterilerimiz faydalanabilirler.

İnternet Şubemizden

İnternet Şubemize giriş yaptıktan sonra "Kartlar" menüsünde yer alan "Şifre İşlemleri" sayfasından kartınız için şifre oluşturabilirsiniz.

0850 222 4 888 Alo Asya'dan AŞifreli Alışveriş Nasıl Yapılacak?

 • Alışveriş esnasında ödeme yapılırken, satış görevlisi chipli kredi kartınızı kart okuyucusuna yerleştirecektir.
 • Kart okuyucusu sizden şifre giriş cihazına şifrenizi (PIN) girmenizi isteyecektir.
 • Alışveriş tutarınızı kontrol ettikten sonra, 4 haneli şifrenizi (PIN) tuşlayarak onay için "Giriş"/ "Enter" 'a basınız.
 • Şifreniz (PIN) size özel olduğundan şifre giriş cihazı ekranında görünmez. Tuşladığınız her rakam yıldız olarak görünecektir.
 • Eğer şifrenizi (PIN) girerken hata yaparsanız "Sil / Clear" tuşuna basarak ekranı temizleyip şifrenizi tekrar girebilirsiniz.
 • Ekranda ödeme işlemi gerçekleştiğine dair bilgi mesajı gelecektir.
 • Ödeme onayından sonra slip üretilecektir. Son bir onay için slipi de imzalamanız gerekmektedir.

Chipli kartınız henüz elinize ulaşmadıysa veya alışveriş yaptığınız mağaza Chip&PIN sistemine geçmediyse; ödemenizi daha önce olduğu gibi sadece slip imzalayarak yapabilirsiniz.
Detaylı bilgi için www.chipandpin.com.tr

Güvenliğiniz İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Kartınızın kaybolması veya çalınması durumunda 0850 222 4 888 Çağrı Merkezimizi arayarak en kısa sürede bildirimde bulununuz, kartınızla yapılan en son işlemleri öğreniniz. Kartınızı bulan veya çalan kişilerin bir an önce kart limitinizin tümünü kullanmaya çalışacağını lütfen unutmayınız.
 • Kredi kartınızı kullanırken işlemlerin mümkün olduğunca gözünüzün önünde yapılmasına dikkat ediniz. Kredi kartınızı sizden başkasının kullanmasına izin vermeyiniz.
 • İnternette güvenilir olmayan sitelerde, kredi kartı bilgilerinizi (kart no, geçerlilik tarihi, CVV-güvenlik kodu) vererek işlem yapmayınız.
 • Güvenilir olmayan ortamlardan ve PC'lerden (örneğin internet cafe) internet erişimi sağlamayınız, kredi kartı ve bankacılık işlemleri yapmayınız.
 • Kredi kartı veya kişisel bilgilerinizi isteyen e-postaları ve siteleri cevaplamayınız. Bank Asya, hiçbir şekilde kart ve kişisel bilgilerinizi sizden e-posta yoluyla talep etmemektedir.
 • Kartınızı ATM'lerde kullanırken bir sorunla karşılaşmanız halinde sadece yetkili Bank Asya personeline başvurunuz, tanımadığınız kimselerden yardım almayınız.
 • Kredi Kartı şifrenizin başkalarınca kolaylıkla tahmin edilebilir bir şifre olmamasına özen gösteriniz, düzenli olarak değiştiriniz. Şifrenizi doğum tarihi, telefon numarası vb. kişisel bilgilerinizi kullanarak oluşturmayınız.
 • Şifrenizi (PIN) ve diğer güvenlik bilgilerinizi gizli tutunuz, yazılı olarak bulundurmayınız, satış görevlileri ve banka çalışanları da dahil olmak üzere kesinlikle kimseyle paylaşmayınız.

Detaylı bilgi için www.chipandpin.com.tr

Şubesiz Kanallarımız