Güvenlik

Güvenliğe Önem Veriyoruz!

İnternet dolandırıcılığı yöntemleri gelişen teknolojiye bağlı olarak zamanla değişmektedir. Bank Asya İnternet Şubesi aracılığı ile işlemlerinizi daha güvenli gerçekleştirebilmeniz için, aşağıdaki güvenlik önlemlerimizi kullanmanızı öneriyoruz.

Güvenlik Önlemlerimiz;

Mobil Şifreci

Mobil Şifreci Nedir?

AsyaMobil uygulaması içerisinde yer alan, Bank Asya İnternet ve Mobil Bankacılığı kullanımında iki faktörlü güvenlik sağlayan, mobil cihazınız aracılığı ile tek kullanımlık şifreler üretmek için kullanabileceğiniz bir güvenlik uygulamasıdır.

Mobil Şifreci, Android ve iOS işletim sistemine sahip mobil cihazlarda kullanılabilmektedir.

Mobil Şifreci'nin Özellikleri Nelerdir?

 • Mobil Şifreci, İnternet ve Mobil Şube girişlerinizde iki faktörlü güvenlik sağlar.
 • Mobil Şifreci ile Bank Asya İnternet ve AsyaMobil Şube'ye istediğiniz her yerden güvenle erişerek işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.
 • Mobil Şifreci uygulamasını cep telefonunuza yükleyerek her zaman yanınızda taşıyabilirsiniz.
 • Mobil Şifreci uygulamasını cep telefonunuza yüklemek tamamen ücretsizdir.
 • Mobil Şifreci ile şifre ürettiğinizde hattınızdan TL düşmez veya faturanıza her hangi bir bedel yansıtılmaz.
 • Her defasında önceden belirlediğiniz PIN'i girerek size özel ve tek kullanımlık bir şifre üretebilirsiniz.
 • Üretilen şifre, tek kullanımlık özelliği sayesinde, bir defa kullanıldıktan sonra, siz veya bir başkası tarafından yeniden kullanılamaz.
 • Mobil Şifreci uygulaması içerisinden AsyaMobil Şube'ye kolayca erişebilirsiniz.
 • Mobil Şifreci uygulaması Apple Store'dan ya da Google Play Store'dan yüklenebilmektedir.
 • Tüm Avea, Turkcell ve Vodafone aboneleri uygulamadan ücretsiz olarak faydalanabilmektedir.

Mobil Şifrecinin Faydaları

Mobil Şifreci aracılığıyla İnternet ve AsyaMobil Şubemize giriş yapabilmek için, kullanıcı adınız ve parolanız ile birlikte Mobil Şifreci ile üretilen sekiz haneli şifre bilgisine de sahip olmanız gerekmektedir. Mobil Şifreci ile üretilen her şifre yalnızca bir defa kullanılabildiğinden sizin adınıza bir başkasının sisteme giriş yapma riski ortadan kalkmış olur. Ayrıca AsyaMobil Şube'ye uygulama üzerinden giriş yaparak daha hızlı ve güvenli erişim sağlayabilirsiniz.

Mobil Şifreci'ye Nasıl Başvuru Yapabilirim?

iOS işletim sistemine sahip mobil cihazına Apple Store'dan ve Android işletim sistemine sahip mobil cihazına Google Play Store'dan "AsyaMobil" şeklinde aratıp yükleyebilirsiniz.

Mobil Şifreci'mi Nasıl Aktive Edebilirim?

Mobil Şifreci'yi mobil cihazınıza yükledikten sonra aktive etmeniz gerekmektedir. Aktivasyon işlemini aşağıdaki adımları izleyerek tamamlayabilirsiniz.

 • AsyaMobil uygulaması ana ekranında yer alan "Mobil Şifreci" butonuna tıklayınız ve İnternet/Mobil Şube'ye giriş yapmak için kullandığınız kullanıcı adı&parola bilgileri giriniz.
 • Mobil Şifreci Aktivasyon ikinci sayfada görülen güvenlik resminizi onaylayınız ve "Devam" butonuna basarak ilerleyiniz.
 • Aktivasyonda kullanılmak üzere tek kullanımlık SMS şifrenin gönderileceği telefon numaranızı seçiniz ve "Gönder" butonuna basınız. (Yalnızca bir cep telefonu olan kullanıcılarda bu adım yoktur, bir sonraki adımdan devam edilir.)
 • Mobil cihazınıza sms yoluyla iletilen aktivasyon şifrenizi ekranda ilgili alana giriniz ve "Devam" butonuna tıklayınız.
 • Mobil cihazınızı bu bilgileri girdikten sonra "PIN" ve "PIN (Tekrar)" alanına tek kullanımlık şifre üretmek için kullanacağınız PIN bilgisini girerek aktivasyon işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Mobil Şifreci ile Bank Asya İnternet Bankacılığına ve Mobil Bankacılığa Nasıl Giriş Yapabilirim?

İnternet Şubesine giriş yapmak için, kullanıcı adı ve parolanızı girdikten sonra kendi belirlediğiniz 6 haneli PIN'i mobil cihazınıza girerek tek kullanımlık şifrenizi kolaylıkla üretebilirsiniz. Mobil Şifreci ile üreteceğiniz tek kullanımlık şifreyi İnternet Şubesi giriş ekranındaki "Şifre (Cep Şifreci)" alanına girerek İnternet Şubesi'ne güvenle giriş yapabilirsiniz.

Mobil Şube'ye giriş yapmak için, AsyaMobil menüsündeki "Mobil Şube" butonuna tıklayıp kullanıcı adı ve parolanızı girdikten sonra 6 haneli PIN'inizi girmeniz yeterlidir. Tek kullanımlık şifreniz otomatik olarak taşınacağından şifreyi tekrar girmenize gerek kalmaz. Böylece Mobil Şubemize kolayca erişebilir, bankacılık işlemlerinizi cep telefonunuz ile her an, her yerden, hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Mobil Şifreci'mi Nasıl İptal Edebilirim?

Mobil Şifreci uygulamasını farklı bir telefona yüklemek ve kullanmak için yeni cihazda aktivasyonu yenilemeniz yeterlidir. Eski cihazdaki aktivasyon iptal durumuna düşecektir ve kullanılamayacaktır. Mobil Şifreci aktivasyonunu tamamen iptal etmek için ise 0850 222 4 888 Alo Asya'yı aramanız gerekmektedir.

Turkcell Mobil İmza

Mobil İmza ile bankacılık işlemleriniz daha güvenli...

İnternet Şubemizden Turkcell Mobil İmza ön başvurularınızı yapabilir; mobil imzanızı kullanarak internet şubesine giriş yapabilir, işlem kilidini açabilir ve işlemlerinizi onaylayabilirsiniz.

Turkcell Mobil İmza Nedir?

Turkcell Mobil İmza, elektronik ortamda ıslak imza atmış gibi işlem yapabilmenizi sağlayan bir servistir. 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ile ıslak imza, yani elle atılan imza ile eşdeğer tutulan nitelikli elektronik sertifikayı cep telefonunuzda kullanmanıza imkan vermektedir.

Kimler Kullanabilir?

Turkcell Mobil İmza'yı, SIMPlus128 kartını alan tüm Turkcell müşterileri mevcut telefonlarıyla kullanabilir.

Turkcell Mobil İmza'ya Nasıl Sahip Olunur?

Turkcell Mobil İmza sahibi olmak için ön başvuru yapmak ve başvuru sonrası işlemleri tamamlamış olmak gerekmektedir.

Ön Başvuru

İnternet Şubemizde "Kişisel Bilgiler/Güvenlik" menüsü altındaki "Mobil İmza İşlemleri" ekranında yer alan "Turkcell Mobil İmza Ön Başvuru" sayfasından ön başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ön Başvuru Sonrası İşlemler

 • Adana(Merkez),Ankara, Antalya(Antalya ve Alanya Merkez'lerinde), Bursa, Gaziantep (Merkez), İstanbul, İzmir, Kocaeli, Konya (Merkez), Mersin (Merkez) illerinde oturan ve hatları kurumsal, eş kart veya ikili kart olmayan müşterilerimize yeni SIM kartları Turkcell tarafından kurye ile adreslerine gönderilecektir. Diğer illerde oturan müşterilerimizin kendilerine en yakın Turkcell Ekstra'lardan SIM kartlarını teslim almaları gerekmektedir. Size en yakın Turkcell Extrayı öğrenmek için tıklayınız.
 • Turkcell Extra' yı ziyaretinizden birkaç gün sonra Turkcell Müşteri Hizmetleri sizi arayarak, kimliğinizi doğrulayan bazı sorular soracak; servisi başlatabilmek için kullanacağınız "Başlatma Kodu"nu iletilecek ve Turkcell Mobil İmza'nızı SIM kartınızda kullanıma açacaktır.
 • Mobil imzanız SIM kartınızda kullanıma açıldığında "Başlatma Kodu"nuzu girerek işlemlerde kullanacağınız şifrenizi belirlemeniz istenecektir.
 • Elektronik sertifikanızın oluştuğu bilgisi Turkcell tarafından size iletildikten sonra cep telefonunuza gelen talebi imzalayarak sistemi kullanıma açmanız gerekecektir.

Aktivasyon

Turkcell Mobil İmza'nızın kullanıma hazır hale geldiği bilgisi size iletildikten sonra İnternet Şubemiz "Mobil İmza Kullanım Ayarları" sayfasına girerek, mobil imza kullanımınızı aktif hale getirebilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

 • Turkcell Mobil İmza'yı destekleyen sayfalarımız üzerinde bilgilerinizi girip "Tamam" butonuna bastığınızda girmiş olduğunuz bilgiler özetlenerek imzalanmak üzere SIM kartınıza gönderilir.
 • İmzalama talebi SIM kartınıza ulaştığında telefonunuzun ekranına imzalanacak işleme ait bir açıklama gelir.
 • Cep telefonunuza gelen SMS ile ekranda "İmzalanacak Mesaj" alanındaki metni karşılaştırarak aynı olduğunu görünüz.
 • İmzalanacak mesajı onayladıktan sonra cep telefonunuza "İşlemin Parmak İzi" bilgisi gelecektir.
 • Cep telefonunuzdaki ve ekrandaki "Parmak İzi" bilgisini karşılaştırarak aynı olduğundan emin olunuz.
 • Cep telefonunuzda şifre bilgisi istendiğinde Turkcell Mobil İmza şifrenizi girerek işlemi onaylayınız
 • İnternet Şubemizde işlemi onaylayınız.

Ücretlendirme

 • Turkcell Mobil İmza servisine abone olduğunuzda sizin için başvurusu yapılan Nitelikli Elektronik Sertifika için ayrıca ücret alınmaz.
 • Turkcell Mobil İmza kullanım ücretleri için tıklayınız.
Hesap Yetkileri

Kişisel Bilgiler/Güvenlik menüsü içindeki Hesap Yetkileri sayfasını kullanarak; istediğiniz ek hesabınızı internet şubesi ve Alo Asya kullanımına kapatabilir ya da hesabınızın sadece izleme amaçlı kullanılmasını sağlayabilir, işlem yapılmasını engelleyebilirsiniz.

İnternet ve Alo Asya kullanımına kapattığınız hesapları kullanıma açtırmak ve işlem yapılmasını engellediğiniz hesaplarınız ile tekrar işlem yapmak için;

Bireysel müşterimiz iseniz 0850 222 4 888 Alo Asya'ya,

Kurumsal müşterimiz iseniz şubenize başvurabilirsiniz.

SMS ile Onay

"SMS ile Onay", internet şubesi üzerinden yapacağınız işlemlerinizde sizden SMS yoluyla onay alma adımıdır.

SMS ile Onay işlemini nasıl gerçekleştirebilirim?

Yapmak istediğiniz işlemi seçtiğinizde, işlem sayfası öncesinde İşlem Kilidini Açma sayfasına ulaşacaksınız.

Bu sayfada SMS ile Onay işleminde kullanacağınız cep numaranızı seçmeniz gerekmektedir.

Seçmiş olduğunuz cep numaranıza, SMS ile Onay İşleminde kullanacağınız 6 haneli şifreniz gönderilecektir.

SMS ile kilit açma sayfasındaki Tek Kullanımlık Şifre alanına, cep numaranıza gönderilen şifrenizi girerek SMS ile onay verebilirsiniz.

Onaylama adımından sonra işleminize devam edebilirsiniz.

İnternet Şubemize giriş yaptıktan sonra, bir kez SMS ile Onay işlemi gerçekleştirerek birden fazla işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

SMS ile Onay Hizmetinden yararlanabilmek için;

 • Cep telefon numaranızın sistemimizde kayıtlı olması gerekmektedir.
 • Sistemimizde kayıtlı cep telefon numaranız yoksa, cep telefon numaranızı şubelerimizden kaydettirebilirsiniz.

İnternet Şubemize giriş yaparken tek kullanımlık şifre üreten ŞİFRECİ cihazımızı kullanan müşterilerimizin, SMS ile Onay işlemi gerçekleştirmesi gerekmemektedir.

SMS ile Onay işlemi için gönderilen SMS'lerden ücret alınmamaktadır.

Erişim Ayarları (IP Kısıtlaması)

İnternet Protokol (IP) Numarası, İnternet Servis Sağlayıcınız tarafından verilen, internete bağlanırken kullandığınız özel numaradır. Genel olarak noktalarla ayrılmış, değerleri 0-255 arasında değişen 4 sayı grubundan oluşmaktadır.

Kişisel Bilgiler/Güvenlik menüsü içindeki Erişim Ayarları sayfasından IP numaranızı tanımlayarak, İnternet Bankacılığı sistemimize sadece sizin belirlediğiniz IP numarası veya IP aralığından erişilmesini sağlayabilirsiniz.

IP kısıtlaması yaparak; İnternet Şubemize erişiminiz için belirlediğiniz, IP numarası veya IP aralığı dışındaki IP numaralarından siz veya bir başkasının erişimini engellemiş olursunuz.

İnternet Şubemizde Erişim Ayarları Aktif/Pasif Yapma ekranından tanımlama yaparak erişim ayarlarınızı otomatik olarak aktif hale getirebilirsiniz.

Limit Yetkileri

İnternet Şubesi Kişisel Bilgiler/Güvenlik menüsü içindeki Limit Yetkileri ekranından günlük işlem limitlerinizde kısıtlama yapabilirsiniz.

Böylece kendi belirleyeceğiniz günlük limitiniz dâhilinde işlem yapabilir ya da standart işlem limitlerimizi kullanabilirsiniz.

İşlem Yetkileri

İnternet Şubesi Kişisel Bilgiler/Güvenlik menüsü içindeki İşlem Yetkileri ekranından, internet şubesinde yetkili olduğunuz işlemlerde kısıtlama yapabilirsiniz.

İşlem Yetkilerinizde kısıtlama yaparak, internet şubenizde sadece kendi belirleyeceğiniz işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlayabilirsiniz. Kısıtlama yapmamanız halinde, en geniş çerçevede tüm işlemleri gerçekleştirmeye yetkili olursunuz.

Özel Güvenlik Sorusu

İnternet Şubesi Kişisel Bilgiler/Güvenlik menüsü içindeki Özel Güvenlik Sorusu ekranından, güvenlik sorunuzu belirleyebilirsiniz.

Özel Güvenlik Sorunuzu Bank Asya Müşteri temsilcileri dahil hiç kimseyle paylaşmayınız, bilgisayarınıza ya da tarayıcınıza kaydetmeyiniz ve yazılı olarak bulundurmayınız.

Özel Güvenlik Sorunuzu, sisteme ilk girişten sonra ve düzenli aralıklarla değiştiriniz.

Özel Güvenlik Sorunuz olarak ardışık ya da tekrar eden rakamlar, doğum ya da evlilik tarihiniz, faturalarınıza ilişkin tesisat numaraları gibi başkalarının kolayca tahmin edebileceği bilgileri kesinlikle seçmeyiniz.

Özel Güvenlik Sorunuzun başkası tarafından öğrenildiğinden şüphe etmeniz durumunda 0850 222 4 888 Çağrı Merkezimizi arayarak yardım alınız.

Sanal Klavye

Şifrenizi "Keylogger(klavyede her tuşa basıldığında kaydeden program)" programlarına karşı güvenlik altına almak amacıyla "Keypad" (Sanal Klavye) uygulaması devreye alınmıştır.

Sanal Klavye, bilgisayarınızın klavyesindeki tuşları kullanmadan, farenizi kullanarak ekranınızdan İnternet Şubesi parola ve şifre girişinizi yapmanıza olanak sağlar. Sanal Klavyenin şifre giriş sayfasında kullanımı "keylogger" olarak bilinen, bilgisayarınızın klavyesini kullanarak yaptığınız parola ve şifre girişlerinde şifrenizin oluştuğu rakamları hafızasında tutabilen güvenlik kırıcı bazı programlardan korunmanızı sağlar. Parolanızı ve şifrenizi bu tür bir programın yüklü olabileceği bir bilgisayardan bilgisayar klavyenizi kullanarak girmeniz risk oluşturabilir. Farenizi kullanarak sanal klavyenin üzerindeki tuşlarla giriş yapmanız bu tür programların oluşturacağı riskler ortadan kaldıracaktır.

İnternet Şubesine Güvenli Erişim Hakkında

Ev ve İşyerlerinde Kullanılan Kablosuz Erişim Ağları (Wireless Network) İçin Güvenlik Önerileri

Son zamanlarda kablosuz çalışan modemler çok yaygınlaşmıştır. Bu modemlerin hayatımıza getirdiği kolaylıklardan faydalanırken, güvenlik ayarlarına dikkat etmek gereklidir. Bir kablosuz modem yan binaya hatta sokağa kadar ulaşan yayın yapabilmektedir. Bunun için güvenlik önem kazanmaktadır. Güvenliği sağlanmamış bir modem bilgisayarınıza kötü niyetli birisi tarafından ulaşılmasına, şifrenizin çalınmasına imkan verebilir. Bunun için aşağıdaki önerilerden yapabildiklerinizi uygulamanızı, bilmedikleriniz konusunda modemi aldığınız yere danışmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer evinizde veya iş yerinizde kablosuz erişime olanak sağlayan modem kullanıyorsanız;

1. Modeminizin üzerinde gelen kullanıcı adı ve yönetici şifrelerini değiştiriniz.

Bazı modemlerde sadece yönetici şifresini değiştirmeye izin vermekte, bazılarında ise hem şifre hem de kullanıcı adı değiştirilebilmektedir. Modeminizin desteklediği ölçüde yönetici şifrenizi ve kullanıcı adınızı değiştirmeniz, hiç şifre atanmadı ise en azından şifre atamanız öncelikli olarak yapılması gerekenlerdendir. Kullanacağınız şifrenin de kolay tahmin edilebilir olmaması önem arz etmektedir.

2. Modeminizin ağ ismini (SSID) değiştiriniz.

Eğer cihazınızın ağ ismi değiştirilebiliyorsa değiştirmenizde fayda var. Modeminizi izinsiz kullanmak isteyecek biri, şifre yanında bu değeri de bilmek zorunda kalacağından daha iyi bir güvenlik sağlar. Modeminizde SSID yayını yapma seçeneğinin kapalı kalması internet erişiminizi daha güvenli kılacaktır.

3. Modeminizi kullanmadığınız zamanlarda kapatınız ve uygun bir yere koyunuz.

Uzun zaman modeminizi kullanmayacaksanız, kapalı tutmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca, modemi pencere kenarına koymak yerine evinizin merkezine yakın bir yere koymanız daha uygun olacaktır.

4. Kriptolamayı aktif hale getiriniz.

Çoğu kablosuz çalışan modemler, modeminiz ile bilgisayarınız arasındaki iletişimi kriptolayabilmektedir. Bu kriptolama sayesinde bilgisayarınız ile modeminiz arasındaki iletişim güvenli olacaktır. Kriptolama için hem bilgisayarınızda hem de modemde ayar yapmanız gerekecektir. Kriptolamada kendi anahtar kelimenizi kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Daha gelişmiş ayarlar yapmak isterseniz aşağıdakileri uygulayınız.

 • Eğer modeminize erişimi daha da kısıtlı hale getirmek isterseniz, bağlanan her bilgisayara otomatik IP adresi verilmesini kapatabilirsiniz. Modemin ayarlar kısmında DHCP'yi kapatmanız yeterli olacaktır. Ama bunun için kendi bilgisayarınızda da ayarlar yapmanız gerekecektir.
 • Her ağ cihazının bir donanım adresi vardır(MAC Address). Modeminiz destekliyorsa, kendi bilgisayarınızın MAC Adresini modeme tanıtarak MAC adresi filtrelemeyi açınız.
Dolandırıcılık amaçlı gelen e-postaları nasıl ayırt edebilirsiniz?
 • Bank Asya, müşterilerinden e-posta yoluyla doğrudan veya e-posta içerisinde verilen bağlantı aracılığıyla açılan internet sayfaları üzerinden kişisel güvenlik bilgilerinizi (anne kızlık soyadı, hesap ve/veya kredi kartı numarası, şifre vb.) talep etmemektedir. Bank Asya tarafından gönderilen e-postalarda resmi internet sitelerimize (www.bankasya.com.tr ya da www.asyacard.com.tr) bilgilendirme amaçlı bağlantı verilebilir, ancak bu bağlantılar aracılığıyla bilgi talebinde bulunulmaz.
 • Aldığınız e-posta, Bank Asya'nın bu güne dek yolladığı e-posta düzeninden farklı ise, farklı bir yazı tipi kullanılmışsa, imla kurallarına uyulmamışsa, Bankamızın kullandığı resmi yazışma dilinden uzaksa ve tehditkâr ifadeler (Örn: Eğer bize kredi kartı numaranızı hemen vermezseniz, hesabınız kapatılacaktır.) varsa kesinlikle şüphelenmeniz gereken bir durumdur.
 • E-postadaki bir link aracılığıyla bir web sitesine yönlendirilmişseniz, browser'ın üst kısmında yazan URL ile ziyaret ettiğinizi düşündüğünüz şirketin resmi URL adresini karşılaştırınız. Birbirine uymuyor ise kesinlikle sahte bir maildir. Bu durumda tarayıcınızı hemen kapatınız ve e-postayı derhal siliniz.
 • İnternet şubenize giriş yapmak için www.bankasya.com.tr adresi dışında e-posta adresinize gönderilen bir e-postayı ya da herhangi bir internet sayfası üzerinde yer alan sahte olması muhtemel bağlantıları kullanmayınız. Dolandırıcılık amaçlı olabilecek bu tür sahte e-postalara cevap vermeyiniz, üzerinde yer alan bağlantıları kullanmayınız ve e-postayı derhal siliniz. Bu tür bir durum ile karşı karşıya kalmanız ya da bir şekilde kullanıcı adınız, şifreniz gibi size özel bilgi girişi yapmanız durumunda derhal 0850 222 4 888 Alo Asya'yı arayınız.
 • İnternet girişlerinizi mutlaka www.bankasya.com.tr resmi internet adresimizi yazarak erişeceğiniz kurumsal internet sitemiz üzerinde yer verilen 'İnternet Şubesi' giriş linkini kullanarak gerçekleştiriniz.
 • E-postadan yönlendirildiğiniz web sitesinin orijinalliğini anlamanın bir başka yolu da tarayıcınızın sağ alt kısmındaki sarı kilit simgesine bakmaktır. Bu simgenin üzerini iki kez tıkladığınızda "Sertifika" kutucuğu açılmalıdır. 'Verildiği kurum' başlığının altındaki isim ziyaret ettiğinizi düşündüğünüz resmi web sitesi veya şirketin adıyla aynı olmalıdır.
İnternet Şubemize Girişte Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar
 • Bankamız, İnternet Şubesine girişte sizden cep telefonu markası, modeli ve anne kızlık soyadının tamamı gibi bilgiler talep etmemektedir. Bu tür bilgilerin istendiği bir ekran ile karşılaşmanız durumunda, lütfen işleme devam etmeyiniz, herhangi bir giriş yapmadan 0850 222 4 888 numaralı Alo Asya'ya bilgi veriniz.
Genel Bilgiler

İnternet Şubesine Giriş

 • İnternet Şubemize, sadece tarayıcınızın adres çubuğuna www.bankasya.com.tr yazarak ulaşacağınız ana sayfamızdaki İnternet Şubesi butonunu
  () kullanarak giriş yapınız. E-postalarla gelen ve arama motorları dahil başka sitelerdeki linkleri(URL) kesinlikle kullanmayınız.
 • Şifre ve işlem sayfalarının sağ alt köşesinde; veri güvenliğinin SSL şifrelemesi ile sağlandığını doğrulayan Internet Explorer için (), Netscape
  () ve Firefox () için simgelerinin olduğunu kontrol ediniz. Bu simgeler, sayfanın SSL ile şifrelendiğini ve sitenin gerçekten Bank Asya'ya ait olduğunu göstermektedir.

Kullanıcı Adı, Şifre ve Parola

 • Kullanıcı adınızı, bilgisayarınıza ya da tarayıcınıza kaydetmeyiniz , yazılı olarak bulundurmayınız ve belirli aralıklarla internet şubenizden değiştiriniz.
 • Şifre veya parolanızı, Bank Asya Müşteri temsilcileri dahil hiç kimseyle paylaşmayınız, bilgisayarınıza ya da tarayıcınıza kaydetmeyiniz ve yazılı olarak bulundurmayınız.
 • Şifre ve parolanız olarak ardışık ya da birbirini tekrar eden rakamlar, doğum ya da evlilik tarihiniz, faturalarınıza ilişkin tesisat numaraları gibi başkalarının kolayca tahmin edebileceği bilgileri kesinlikle seçmeyiniz.
 • Çeşitli bankalardaki hesaplarınız için farklı parolalar kullanınız.
 • İnternet cafe gibi halka açık yerlerdeki bilgisayarlardan bankacılık işlemleri yapmayınız, yapmak durumunda kalırsanız kullandığınız bilgisayar programlarının ve girdiğiniz web sitelerinin, şifrelerinizi ya da kredi kartı numaralarınızı otomatik tamamlama(Auto Complete) yaparak hatırlatmasına izin vermeyiniz.
 • Şifre veya parolanızın başkası tarafından öğrenildiğinden şüphe etmeniz durumunda şifre ve parolanızı en kısa sürede internet şubemizden veya 0850 222 4 888 Alo Asya'yı arayarak değiştiriniz.

İnternet Şubesinden Çıkış

İnternet Şubemiz içerisinde işlemlerinizi bitirdikten sonra çıkış için "Güvenli Çıkış" butonunu kullanınız.

Takip ve Kontrol

 • İnternet Şubemiz'de en son giriş yaptığınız tarih ve saat bilgisini takip ederek sizin dışınızda bir giriş ve kullanım olup olmadığını her girişinizde kontrol ediniz.
 • Hesap hareketlerinizi ve hesap ekstrelerinizi düzenli olarak kontrol ediniz. Sizin tarafınızdan gerçekleştirilmeyen işlemler tespit etmeniz durumunda derhal 0850 222 4 888 Alo Asya'ya bildiriniz.

Bilgisayar Güvenliği

 • İnternet ortamında bilgisayarınızın güvenliğini ve emniyetini artırmak için işletim sisteminize düzenli olarak üretici firma tarafından yayınlanan güvenlik yamaları ekleyiniz.
  Windows İşletim Sistemi kullanıyorsanız sisteminize güncel güvenlik yamaları eklemek için Microsoft firmasının aşağıdaki bağlantısını kullanabilirsiniz; http://v4.windowsupdate.microsoft.com/tr/
 • Bilgisayarınızı virüslere karşı sürekli olarak en güncel anti-virüs yazılımları ile tarayınız.
 • İnternetten herhangi bir program indirirken sözleşmeyi dikkatle okumadan kurulumu kabul etmeyiniz.
 • Güvenlik açıklarını kapatmak ve bilgisayarınıza gelebilecek saldırılara karşı sisteminizi koruyabilmek için bazı yardımcı programların sisteminizde kurulu olması gerekmektedir. Microsoft Windows işletim sistemi için son güvenlik yamalarını (Security Patches) aşağıdaki adresten yükleyebilirsiniz;

  http://www.microsoft.com/downloads/
 • Ücretsiz yazılımlar, genellikle küçük casus programlar taşıyabileceğinden, bu tür programlardan korunmak için anti-spy yazılımlar kullanınız. Microsoft firmasının ilgili yazılımını bilgisayarınıza kurmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz;

  http://www.microsoft.com/downloads/Browse.aspx?displaylang=tr&categoryid=7
 • İnternetten gelebilecek siber saldırılardan korunmak ve bilgisayarınızdan yapılabilecek şüpheli haberleşmeyi kısmen engellemek için bilgisayarınıza kişisel firewall(güvenlik kalkanı) kurunuz.
 • Dosya paylaşım programları kullanıyorsanız bu programların otomatik açılışını kapatınız ve bu programlar çalışırken İnternet Şubemizi kullanmayınız.
 • Bilgisayarınızın onarımı için bilinen yetkili firmaları tercih ediniz.
 • İnternet Şubemizi kullanırken, hesap ve işlem bilgilerinizin güvenliği için 128-bit şifreleme yapan güvenli bir tarayıcı kullanınız.

SSL Nedir?

SSL (Secure Sockets Layer) protokolü; internet üzerinde kullanıcı ve banka arasında oluşan veri trafiğinin şifrelenerek, gizliliğinin ve bütünlüğünün korunması amacıyla kullanılmaktadır. SSL protokolü bütün yaygın web sunucuları (server) ve tarayıcıları (browser) tarafından desteklenen bir protokoldür. SSL gönderilen bilginin kesinlikle ve sadece doğru adreste deşifre edilebilmesini sağlar. Bilgi gönderilmeden önce otomatik olarak şifrelenir ve sadece doğru alıcı tarafından deşifre edilebilir. Her iki tarafta da doğrulama yapılarak işlemin ve bilginin gizliliği ve bütünlüğü korunur. Veri akışında kullanılan şifreleme yönteminin gücü kullanılan anahtar uzunluğuna bağlıdır. Anahtar uzunluğu bilginin korunması için çok önemlidir. SSL protokolünde 40 bit ve 128 bit şifreleme kullanılmaktadır. 128 bit şifrelemede 2128 değişik anahtar vardır.

Kullanmakta olduğunuz tarayıcı eğer 128-bit şifrelemeyi desteklemiyorsa, tarayıcınızı 128-bit şifrelemeye yükseltmek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

Internet Explorer 7.0 | Firefox 3.0 |

Güvenli Veri Akışı Nedir, Nasıl Sağlanır?

Güvenli veri akışının sağlanıp sağlanmadığının bilinebilmesi için öncelikle güvenliğin ve güvenli veri akışının tanımının bilinmesi gerekir. Güvenli bir bağlantı için aşağıdaki şartların sağlanması gerekir:

 • Kimlik kontrolü
 • İletilen verilerin şifrelenmesi
 • İletilen verilerin değiştirilmediğinden emin olunması
 • Erişimlerin yetki sınırları içerisinde yapılması
 • Yapılan tüm işlemlerin sonradan kanıtlanabilecek şekilde kodlanabilmesi

SSL sayesinde standart web tarayıcı kullanan herhangi bir kullanıcı bağlandığı sunucunun adresini doğrulayabilir. Diğer bir deyişle kullanıcı sunucuya bilgi / kimlik göndermeden önce, sunucuya kimlik sorar ve onaylar.

Diğer taraftan SSL, bir siteye erişildiğinde sunucu ve web tarayıcı arasında şifreli bir oturum başlatacak ve bu oturumu başkalarının takip edemeyeceği düzeye getirecektir. Sağlanan bu güvenli bağlantıda şifrelemeye ek olarak SSL, verilerin değiştirilip değiştirilmediğini kontrol edecektir.

SSL 'in çalışma mantığı sertifikalar üzerine kurulmuştur. Kullanıcı web tarayıcı ile güvenli bir siteye bağlandığında adımlar aşağıdaki gibi işlemeye başlar:

 • Tarayıcı önce siteye kimlik sorar,
 • Sunucu, yani web server programı sertifikasını tarayıcıya iletir,
 • Tarayıcı sunucudan gelen kimlik bilgilerini ve sertifikayı kontrol eder, (Kontrol etme şekli kimlik içerisinde sertifikayı veren kurumun attığı imza ile kendi içerisinde bulunan sertifika kurumunun imzasını karşılaştırmak olarak ifade edilebilir.)
 • Tarayıcı aynı zamanda bağlandığı adres ile sertifika üzerinde yazan adresin aynı olup olmadığını otomatik olarak kontrol eder.
 • Eğer kimlik onaylanırsa artık şifreli iletişim için karşılıklı mesajlaşarak bir anahtar seçme aşamasına gelinmiştir.
 • Tarayıcı ve web sunucusu bir dizi mesajlaşma sonucu bir seferlik kullanılacak olan oturum anahtarını seçerler.
 • Anahtar aslında bir şifredir ve artık yapılacak tüm iletişim aynı şifreyi kullanarak şifreli bir şekilde gerçekleştirilebilir.
 • SSL eşzamanlı olarak gönderilen verinin değiştirilip değiştirilmediğini kontrol edecektir.

40 Bit , 128 Bit SSL olarak çok sık duyduğumuz terimler ise bir seferlik kullanılacak güvenlik anahtarının (şifrenin) uzunluğu olarak tanımlanabilir. Şifre ne kadar uzun olursa çözmek o kadar uzun zaman alacaktır. Günümüzde 40 Bit şifreler artık kuvvetli sistemler ile çözülebilir olduklarından 128 Bit şifreleme yapabilen SSL sistemleri daha güvenilir durumdadırlar.

Güvenlik önlemlerimiz ile ilgili sorularınız için 0850 222 4 888 Alo Asya'yı arayabilirsiniz.

Detail
Şubesiz Kanallarımız
Son gezilen sayfalar
Bağlantılar