İletişim Faaliyetleri

Yayınlarımız

Biz Asya (3 Aylık Dergi)
Üç ayda bir olmak üzere periyodik olarak yayınlanan kurumsal dergimiz "Biz Asya", kurum içi iletişimi pekiştirmenin yanı sıra müşterilerimizin de beğenisini kazanmayı başarmıştır.

Bank Asya Kültür Hizmetleri

Abideleri ve Günümüze Mesajlarıyla Diyar-ı Mevlana

Hz. Mevlana'nın doğumunun sekiz yüzüncü yılında Bank Asya Kültür Hizmetleri tarafından yayınlanan "Abideleri ve Günümüze Mesajlarıyla Diyar-ı Mevlana" adlı kitap, 25 Aralık 2007 akşamı Bank Asya'nın Ümraniye'deki yeni genel müdürlük binasında basına ve kültür sanat çevrelerine tanıtıldı. "Sevgi ve hoşgörü diyarına yolculuk" temalı gecede, kitaptan seçilen 50 kadar fotoğrafın yer aldığı "Diyar-ı Mevlana" adlı serginin de açılışı yapıldı.

Hem görsel yönüyle hem de bilgiye ve tahlile dayanan içeriğiyle alanında orijinal bir çalışma olan "Abideleri ve Günümüze Mesajlarıyla Diyar-ı Mevlana", Kur'an tefsiri uzmanı ve araştırmacı Doç. Dr. Murat Sülün tarafından hazırlandı. 2007 Dünya Mevlana Yılı'nda yayınlanan eser, doğumunun sekiz yüzüncü yılı uluslararası çapta kutlanan Hazreti Mevlana'ya bir vefa göstergesi olduğu gibi dünyanın bugün büyük ihtiyaç duyduğu sevginin ve barışın etrafında nasıl bir dünya inşa edildiğini de gözler önüne seriyor. Mevlana fikriyatını okuyucuya en iyi şekilde yansıtmayı amaçlayan eser, bir yandan Konya'nın medeniyet alanındaki zenginliğini göstererek okuyucuyu ciddi anlamda bilgilendiriyor, bir yandan da bu medeniyetin taşlarına varıncaya kadar hayatın her alanına sevgiyi ve barışı nasıl işlediğini fark etmemizi sağlıyor.

Mekanlar ve Olaylarıyla Topkapı Sarayı

Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın kendine has üslubuyla kaleme aldığı "Mekanlar ve Olaylarıyla Topkapı Sarayı" adlı kitap, Bank Asya'nın 11. kuruluş yıldönümünü kutladığı 2007 yılı Ekim ayında yayınlandı.

Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın, yüzyıllar boyu İmparatorluğun en önemli anlarına tanıklık eden sarayın geçmişini, işlevini, önemini ve bölümlerini sade ve çarpıcı bir dille anlattığı eser içeriğinde ayrıca, kitap ile aynı adı taşıyan 44 dakikalık bir belgesel film DVD'si yer alıyor. Kitabın kısa bir özeti niteliğindeki belgeselin çekimleri sırasında, özel izinler alınarak sarayın yıllardır kapalı olan mekanlarına bile girilmiş ve sarayın bazı mekanları ilk defa görüntülenmiş.

Aynı zamanda, sarayın bugün ziyarete açık olmayan ve fazla bilinmeyen bölümlerini de gözler önüne seren kapsamlı bir rehber niteliğindeki "Mekanlar ve Olaylarıyla Topkapı Sarayı", özellikle saraydaki gündelik hayat ve Osmanlı devlet protokolü hakkında fazla bilmediğimiz bir çok inceliği keşfetmemize yardımcı oluyor.

II. Abdülhamid Dönemi Osmanlı Coğrafyası

Mehmet Bahadır Dördüncü (2006 Ekim) 2006 yılı Ekim ayında yayınlanan "II. Abdülhamid Dönemi Osmanlı Coğrafyası" kitabı, Osmanlı'nın son dönemini tüm yalınlığıyla yansıtan ve bugün elimizde olmayan toprakların Osmanlı yönetimindeki durumunu gösteren tarihî belge niteliğindeki fotoğrafları arşivlerinden çıkararak Mehmet Bahadır Dördüncü'nün açıklamaları eşliğinde günümüz okuyucusuyla buluşturdu. Bank Asya'nın 10. yıl etkinlikleri kapsamında bir sergi açılarak kitaptan seçilen 52 adet fotoğraf, 31 Ekim - 2 Kasım 2006 tarihleri arasında Yıldız Sarayı Silahhane binasında sergilendi.

Sanat Eserine Vurulan Kur'an Mührü

Murat Sülün (2006 Mayıs) 2006 yılı Mayıs ayında Kur'an tefsir uzmanı ve araştırmacı Dr. Murat Sülün'ün sanat eserleri ile ayet ve hadislerin ilişkisini anlattığı "Sanat Eserine Vurulan Kur'an Mührü" adlı kitabı yayınlandı. Uzun süren araştırmaları sonucu hazırlanan ve konusunda bugüne kadar hazırlanan en geniş kapsamlı kitap niteliğindeki Kur'an Mührü, sanat eserlerini ayet ve hadislerle bezemenin felsefesini en güzel örnekleriyle ortaya koyarken medeniyetimizin Kur'an-ı Kerim ile irtibatı hakkında da günümüz okuyucusuna önemli ölçüde fikir veriyor.

Şiirin Sultanları

İskender Pala (2005 Mayıs) 2005 yılı Mayıs ayında, Asya Finans Kültür Yayınları tarafından yayınlanan, Prof. Dr. İskender Pala'nın Şiirin Sultanları adlı kitabı, Osmanlı'nın şair sultanlarının hayatlarını farklı bir açıdan inceleyerek sultanların kaleminden dökülen mısraları okuyucuyla buluşturdu. Divan edebiyatı konusundaki araştırmalarıyla tanınan Prof. Dr. İskender Pala'nın bu değerli eseri, altı yüz yılı aşkın bir süre koca bir imparatorluğa yön vermiş hükümdarlarımızın şimdiye kadar fazla üzerinde durulmamış edebi yönleri üzerinde duruyor. Sultanların kaleminden çıkan şiirler, bizleri onların bazen sevinçli, bazen hüzünlü, ama mutlaka bir hükümdara yakışır iç dünyalarına doğru nezih bir yolculuğa çıkartıyor.

Sponsorluklar

Bank Asya, "finansal uzman" kimliğinin yanı sıra "çevreci, sanatçı, duyarlı, sporsever" yanlarını da öne çıkaran çeşitli proje ve organizasyonlara sponsor olarak desteklemenin yanı sıra faaliyet konuları paralelindeki bazı TV ve radyo programlarının da sponsorluklarını gerçekleştirmeye devam etmektedir.

Son gezilen sayfalar
Bağlantılar